Co wiecie o chlebie ?




Pszenny, żytni, a może mieszany? chleb jest nieodłącznym elementem naszej tradycji i jednym z podstawowych składników zdrowej diety. Niektórzy podczas odchudzania decydują się na całkowite wyeliminowanie pieczywa, sądząc, że jest bardzo tuczące. To błędne myślenie.
Chleb dostarcza nam błonnika i węglowodanów, które są niezbędne w zbilansowanej diecie, jednak tak jak z każdym składnikiem jadłospisu – wszystko należy stosować z umiarem. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że optymalną ilością chleba, jaką powinniśmy spożywać, jest 250 gramów dziennie.



Chleb krojony w folii

Pokrojony przez producenta chleb w folii to duża wygoda dla konsumenta, ale to ten rodzaj produktu jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia. Chleb krojony zawiera zwykle więcej tłuszczu, cukrów, konserwantów i polepszaczy niż ten tradycyjny, dzięki czemu zachowuje świeżość przez dłuższy czas.
Folia, w którą opakowany jest chleb, zatrzymuje wilgoć, co  przyśpiesz rozwój pleśni, a kiedy wyjmiemy takie pieczywo z folii, dość szybko schnie, wygina się i kruszy.


Rodzaje chleba :

Powszechnie twierdzi się, że im bardziej biały chleb, tym jest mniej zdrowy. Ale czy wiesz, dlaczego tak jest? To czy chleb jest zdrowy, czy nie, zależy od mąki, z której jest wykonany. Ziarna zbóż zawierają składniki odżywcze, a najwięcej z nich znajduje się tuż pod skórką, w tzw. warstwie aleuronowej. Tej najbardziej wartościowej części pozbywamy się w momencie przemiału ziarna na pył, a więc podczas produkcji mąki.
Wartościowe składniki pozostają jedynie w czasie produkcji mąk słabo oczyszczonych – ciemnych. Zatem im bardziej oczyszczona i jasna mąka, tym mniej w niej witamin i innych składników odżywczych. Czym różni się mąka pszenna od żytniej? W mące pszennej znajduje się więcej białka, magnezu oraz witamin B1 i PP. Z kolei mąka żytnia jest bogatsza o witaminę B2, mangan i cynk.



Chleb owsiany na zakwasie

Jedną z najzdrowszych odmian chleba jest ten wykonany na zakwasie żytnim, na bazie otrębów owsianych. To właśnie otręby decydują o walorach zdrowotnych chleba – nic tak rewelacyjnie nie reguluje pracy przewodu pokarmowego.
Otręby wpływają na obniżenie poziomu tzw. złego cholesterolu i cukru w organizmie. Ponadto działają w jelitach jak miotełka, usuwając kwasy żółciowe, toksyny i metale ciężkie. Otręby nie tuczą, za to dostarczają dużo energii.

Chleb kukurydziany i gryczany

Chleb można wykonać z każdego rodzaju mąki. Oprócz tych wykonywanych na bazie mąki pszennej bądź żytniej, coraz większą popularnością cieszą się pieczywa wykonane z innego rodzaju mąki. I tak chleb upieczony na bazie mąki kukurydzianej to nie tylko bogactwo błonnika, ale także witamin A, D i E. Jego największym atutem jest brak glutenu.
Podobną zaletę ma chleb wykonany na bazie mąki gryczanej. To ten rodzaj mąki charakteryzuje się dużą zawartością magnezu (251mg/100g), potasu (577mg/100g), fosforu (337mg/100g), cynku (3,1mg/100g), żelaza (4,1mg/100g) i wapnia (41mg/100g). Zawiera również wartościowe aminokwasy, jak np. lizynę, która wpływa na odporność, i tryptofan, który wspomaga pracę serca.



Chleb pełnoziarnisty

Najpopularniejszym rodzajem chleba jest chleb pszenny. Jego zaletą jest to, że jest lekkostrawny, dzięki czemu z powodzeniem mogą go spożywać osoby cierpiące na problemy trawienne i wrzody żołądka. Ponadto zawiera nierozpuszczalny błonnik, który zapobiega rozwojowi nowotworu jelita grubego.
Jeżeli decydujesz się na zakup chleba pszennego, sprawdź, czy jest pełnoziarnisty i wykonany w całości z mąki pszennej, bez dodatków ulepszających. Niestety większość pszennych chlebów wykonuje się z oczyszczonej mąki i to z jednej tylko części ziarna – bielma, które zawiera śladowe ilości składników odżywczych, jak: magnez, wapń, błonnik i białko. Dlatego zawsze wybieraj najciemniejszy rodzaj pieczywa.



 Chleb żytni

Jest mniej popularny niż pszenny i nie każdemu odpowiada jego smak. Ale to właśnie chleb żytni jest jedną z najzdrowszych opcji pieczywa. To on zawiera najwięcej błonnika pokarmowego, który reguluje perystaltykę jelit, witamin z grupy B,  wpływających na system nerwowy, oraz żelaza – podstawowego składnika krwi, którego niedobór prowadzi do anemii.
Ponadto pieczywo żytnie nie podnosi tak szybko jak chleb pszenny poziomu glukozy we krwi. Chleb żytni polecany jest tym, którzy się odchudzają – syci bardziej niż chleb pszenny, w dodatku jest mniej kaloryczny. Z powodzeniem mogą go jeść osoby zmagające się z wysokim cholesterolem lub cukrzycą. Niestety, jest ciężkostrawny, dlatego powinny go unikać osoby chore na wrzody żołądka.

A wy jaki chleb spożywacie :) ?




źródło :  https://portal.abczdrowie.pl/jaki-chleb-jest-najzdrowszy








Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Ja w sumie dużą uwage skupiam na tym co jem i nie tylko ze wzgledu na to, ze jestem kucharzem ale też dlatego, że wole sporzywać rzeczy mniej przetworzone i zdrowsze :)

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/11/blue-denim.html

    OdpowiedzUsuń